Olete siin
Kodu > Eesti IT > Uuenes küberintsidendist teavitamise vorm

Uuenes küberintsidendist teavitamise vorm

RIA intsidentide lahendamise osakond CERT-EE uuendas küberjuhtumitest teavitamise vormi, et intsidentidest teada andmine oleks mugavam ja kiirem. Uuenenud teavitusvormi leiab aadressilt https://raport.cert.ee.

Riigiasutustel, kohalikel omavalitsustel, elutähtsate ja oluliste teenuste osutajatel ning digitaalsete teenuste osutajatel nagu näiteks e-poe pidajatel on küberturvalisuse seaduse kohaselt kohustus teavitada Riigi Infosüsteemi Ametit olulisest küberintsidendist viivitamata, kuid hiljemalt 24 tundi pärast intsidendist teada saamist. 

Olenemata sellest, kas tegemist on olulise küberintsidendiga või seaduse kohaselt teenuse osutajaga, analüüsib CERT-EE laiemalt ka lihtsamaid küberintsidente. Olgu siis teavitajaks kas eraisik, ettevõte või riigiasutus. Mida rohkem küberjuhtumitest teada antakse, seda parem on CERT-EE ülevaade intsidentidest ning saame olla abiks juhtumi lahendamisel. 

Selleks, et küberintsidendist teavitamine oleks mugav ja kiire, on CERT-EE uuendanud küberintsidendi teavitusvormi. Uuenduskuuri eesmärgiks on mitte koormata teavitajat küsimustega, millele tõenäoliselt intsidendi toimumisel vastust ei ole või millele saab vastata ainult väga kindlatel puhkudel.

Uues teavitusvormis tuleb intsidendist teavitajal vastata ainult baasküsimustele, mis annaksid CERT-EE-le ülevaate, mis on juhtunud. Vajadusel saab CERT-EE iga teavitajaga lähemalt suhelda ja leida vastused spetsiifilistematele küsimustele. 

Kasutajate tagasiside põhjal on lisatud teavitusvormi funktsionaalsus, mis võimaldab täidetud vormi PDF-ina alla laadida ja kasutada seda ka enda organisatsiooni siseselt.

Uuenenud küberintsidendi teavitusvormi leiab aadressilt https://raport.cert.ee. CERT-EEga saab ühendust võtta ka aadressil cert@cert.ee. Samal aadressil on oodatud tagasiside uue vormi kohta.

CERT-EE-le teatati mullu 17 000 juhtumist, mis on 6000 võrra rohkem kui 2017. aastal. Süsteeme või andmeid mõjutanud küberintsidente registreeriti umbes 3400, kõrge prioriteediga juhtumeid sadakond.

Nelli Pello
RIA kommunikatsiooniosakond
6630 231; 53439684
nelli.pello@ria.ee

Source :
Top